Popis: Popis: Popis: Popis: image003

 

HOSTIVICKÉ OSOBNOSTI

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Václav Študent

 

 

Václav Študent

čestný občan města Hostivice

* 25. 11. 1917 – † 18. 10. 1942

letec britské R. A. F. za 2. světové války

 

image008

 

Václav Študent se narodil 25. listopadu 1917 v Praze a žil v Hostivici v tehdejší Rašínově (dnes Študentově) ulici. Před válkou byl aktivním členem místního Sokola. V roce 1935 nastoupil k základní vojenské službě a v letech 1936–1937 vystudoval Školu pro důstojníky v záloze v Prostějově.

Po obsazení Československa odešel 29. prosince 1939 z republiky, společně s Josefem Horákem a Josefem Stříbrným (oba z Lidic). Nešli přes Polsko jako většina čs. letců, ale tzv. „balkánskou“ cestou – přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii. Dne 8. února 1940 připluli do Marseille a Študent byl zařazen k budované čs. letecké jednotce v Agde, ale operačně ve Francii nelétal.

Po pádu Francie odplul do Anglie a vstoupil do britského Královského letectva (R.A.F.). Byl vycvičen na palubního střelce a zařazen k 311. čs. bombardovací peruti. Na první operační let, noční nálet na Brémy, letěl 10. září 1940. Při náletu na Kolín nad Rýnem 19. června 1941 byl jejich stroj poškozen a vraceli se do Anglie v letu na jeden motor.


V polovině roku 1941 měl odlétaný první operační cyklus. Přihlásil se do základního pilotního výcviku a pak do pilotního výcviku na vícemotorové bombardéry.

 

image005

 

K 311. peruti se vrátil 20. června 1942 jako pilot bombardéru Wellington a velitel šestičlenné osádky. Při druhém operačním turnusu létal námořní hlídky nad Biskajský záliv a během nich vyhledával a ničil nepřátelské ponorky. Dne 27. září 1942 úspěšně zaútočil se svou osádkou na německou ponorku a pravděpodobně ji potopili. Jejich letoun byl však vážně poškozen obrannou palbou plavidla a většina osádky byla zraněna. Študent s těžce poškozeným letounem přistál nouzově na prvním britském letišti.

Dne 18. října 1942 letěl jako cestující s částí své osádky z domovského letiště Talbenny do Londýna, kde měl podat hlášení o útoku na ponorku z 27. září a s ostatními převzít vyznamenání. Těsně před přistáním na letišti Northolt u Londýna se letoun zřítil a po dopadu na zem shořel. V jeho troskách zahynulo kromě Václava Študenta dalších 13 letců.

Václav Študent byl pohřben 23. října 1942 v československém oddělení vojenského hřbitova v Brookwoodu, hrabství Surrey, hrob č. 33.

 

 

Václav Študent odlétal 65 operačních letů. Byl vyznamenán Čs. válečným křížem 1939, Čs. medailí Za chrabrost a mnoha dalšími řády. Již brzy po válce byla na jeho počest pojmenována v Hostivici ulice Václava Študenta (nyní Študentova), ve které předtím žil. Václava Študenta připomíná i pamětní deska s jeho jménem, která byla umístěna u vchodu do místní Sokolovny a dnes je zavěšena ve vnitřních prostorách Sokolovny. Po roce 1989 byl Václav Študent plně rehabilitován a dostal hodnost plukovníka čs. letectva in memoriam.

 

 

Čestné občanství města Hostivice in memoriam mu udělilo Zastupitelstvo města Hostivice 1. června 2006 jako ocenění aktivní účasti v boji za svobodu.


 

image010

 

Odkazy

 

Čestní občané města Hostivice

 

Prameny

 

Text: občanské sdružení Letecký archiv

Foto: Letecký archiv, soukromý archiv Winifred Plocka-Horáková Swindon (poskytl Antonín Nešpor), Antonín Nešpor a Jiří Kučera

 

 

Úvod -> Hostivické osobnosti -> Václav Študent

 

Popis: Popis: Popis: Popis: image003